Z deníčku Anne-Joséphine, budoucí nevěsty

V roce 1881, lékárník a tehdejší student pařížské Académie des Beaux -Arts, Théophile Leclerc, vytvořil recept pro výrobu hypoalergenního a krášlícího neviditelného pudru. Výchozím materiálem byla rýže, přesněji rýžový prach čili škrob, doplněný zinkem. Navíc s přidanou hodnotou estetickou: správně zvolený odstín pudru krášlil pleť, aniž byl viděn! Jeho krášlicí výrobek způsobil pudrovou revoluci a mezi elegantními dámami v období Belle Epoque navíc nejednu mdlobu způsobenou velkým vzrušením ze zážitku z krášlicího účinku magického pudru.
Paříž, 4.června 1881

Dnes odpoledne mi bylo doručeno pozvání od madame de Rubempré, mé budoucí tchýně, na jednu z jejích velkolepých hostin. S hrůzou zjišťuji, že je to již za deset dnů! Zdaleka, vlastně vůbec, milý deníčku, nejsem na tuto událost připravena. Nejsou připraveny mé vlasy, má pleť ...a co si vlastně obléknu pro tuto významnou chvíli, kdy budu v jednom z nejvýznamnějších salonů Paříže mezi vybranou společností?

Celá se chvěji.Přemýšlím, že si obléknu ty ohnivě rudé šaty, víš, ty šifónové, zakoupené v Au Bonheur des Dames s Éleonorou.Barva šatů dává zvýraznit mé bledé pleti. A taky vypadají mé ručky štíhlejší v červené, jak se ostatně již několikráte zmínil i můj drahý nastávající, pan T. Pokud jde o můj make-up, Éleonora se mi zmiňovala o jedinečném rýžovém prachu, jak se prý vznešeněji nazývá pudr. Ano, název prach lépe vystihuje jeho jemnou , neviditelnou texturu. Jakýsi mladý rozvíjející se umělec z Académie des Beaux Arts, jménem Théophile le Clerc, jej prý namíchává ve své malé lékárně kdesi nedaleko place de la Madeleine. Všechny "elegants" jsou zcela okouzleny jemnou strukturou a barvou, která prý neuvěřitelně krášlí pleť.Všechny vypadají úchvatně. Ach, celá se chvěji při pomyšlení, že i já budu patřit k těm, co jej budou nosit!.

Jediné, co mne trápí je fakt, že pravděpodobně budu muset na pudr čekat, neboť je momentálně zcela vyprodán!Ale věřím, že Éleonora nelhala, když mi spiklenecky potvrdila, že prý zařídila přes služebnou pána Théophila leClerc, aby hned první dvě nově namíchané pudřenky , prodal nám! To je opravdu neuvěřitelné a já se již nemohu dočkat, až onen magický prach na své pleti vyzkouším. Dobrou noc, milý deníčku.
8.června 1881

Dnes byl můj další velký den příprav.Hned ráno jsem obdržela zprávu, že pan Théophile le Clerc je výrazně potěšen, že bude moci namíchat barvu pudru přímo pro mne osobně! Jaké štěstí, jaké že to vzrušení! Mám se prý osobně dostavit a své krásné šaty si mám nejlépe vzít s sebou, aby mi prý barva pudru ladila s pletí a se šaty, neboť k červeným šatům se pudr musí vybírat obzvláště přesně a s péčí.Pan Théophile leClerc musí být pozoruhodný mladý muž. A navíc umělec-maluje prý obrazy.
8.června 1881 odpoledne

Nakupování v Pharmacie Leclerc, 10 rue Vignon, Paříž

Mám již namíchaný svůj první rýžový pudr v životě! Celé odpoledne jsem strávila v lékárně na rue Vignon, kde mi pan Théophile leClerc připravoval nejlepší odstín! Dozvěděla jsem se tolik nového o sobě.ˇBylo mi řečeno, že má pleť má odstíny béžové, žluté, hnědé teplé a i zelené barvy.Prý je v mé tváři i červená. Ale není to červenání, je to prý odstín , neboť mám pleť křehkou, tenkou a průsvitnou.Pan Théophile mne stále zkoumal, otáčel mou hlavu ke světlu, až jsem se celá rozechvěla.Neumíš si deníčku představit, jak vzrušující bylo pozorovat pana Theophila při jeho práci! Stále míchal žlutý pudr, se světlounce béžovým, poté přidával i úplně bílou a i hnědou.Výsledek je velkolepý! Mám pudry dva- jeden, který si nanesu k mým červeným šatům, ten má barvu světlounce fialovou, která nádherně prozáří pleť a vytvoří odraz svíček na mé tváři ještě více, než kdykoliv předtím.Ostatně, když jsem se poprvé v pudru viděla, myslela jsem, že omdlím štěstím a vděčností k panu Théophilovi! Vypadala jsem tak- nadpozemsky!!! Pleť byla bezchybná a zářila.Fialová barva pudru, ketré jsem se zpočátku bála, zcela splynula s pletí, a pudr se stal n-e-v-i-d-i-t-e-l-n-ý-m.Už věřím, co znamená slovo kouzelný! Bylo to kouzelné! Druhý odstín je mléčně broskvový, jako květ broskve. Ten prý mám nosit denně.Pan Théophile mi ještě do pudru přimíchal ...ach zapomněla jsem to slovo....prý na zklidnění pleti, protože je pudr z lékárny má mít i uklidňující a hojivé účinky.Což má , a to nejen na mou pleť!!!Jsem vlastně klidná, protože jsem krásná, jen se strašně moc nemohu dočkat, až půjdu do společnosti , a jestlipak si toho někdo všimne?Jestlipak si toho všimne můj drahý, milý pan T. Jsem převelice šťastná. Za prvé- mám krásný pudr a krásnou pleť, za druhé-mám i drahého, který si mne vezme a dozajista mne miluje.Tedy mám vše, co si mladá dáma v mém věku může přát!10.června 1881

Tak jsem oblečená pro tuto vysoce očekávanou recepci. Mé šaty mi vyhovují dokonale, a Éleonora právě otevírá secesní krabičku s mým pudrem, abychom jej nanesly na můj obličej, ramena a ruce.Krabička nese název: Poudre Libre Dermophile Hypoallergénique, a můj odstín se jmenuje Parme. Druhý nese název Chair Rosée.Obě krabičky od pana Théophila leClerc zaujímají čestné místo na mramoru mého toaletního stolku v mém budoáru. Je to docela kovová kulatá krabička se stříbrným květinovým zdobením, které vytváří jakousi strukturu mrazu na rostlině.

Éleonora počala s otevíráním krabičky, a obě jsme napjaté. Opatrně odtrhává uzávěr pudřenky, opatrně osvobozuje kryt od pečeti, která jej chránila před vysypáním, a opatrně otevírá pudřenku. Sotva dýcháme. Otevřely jsme pudřenku pomalu a jsme uvítány lehkým oblakem prachu, který když se rozptýlí , odhalí jemně-duhový, fialkově zbarvený prášek. Éleonora ani já nedýcháme.Mé prstíky jsou jemně poprášeny pudrem.Když jej opatrně promnu , pudr se rozplyne doztracena, a pokrývá mne hedvábný závoj s vůní rýže.Nikdy jsem podobnou rozkoš nezažila.Pudřík jemně pokrývá mou pleť, splývá s ní a vytváří přirozený jas .Éleonora pomocí labutěnky nanáší pudr od středu směrem ven po obličeji. Poté , se zatajeným dechem, já nanáším na jemnou tvář tvářenku Rosé. Je ideální, ani příliš růžová, ani příliš oranžová.

Dále přichází na řadu mé obočí, které jsem jemně zdůraznila do protaženého obloučku. Rty jsem jen pokryla svou úchvatnou rudou rtěnkou v barvě mých šatů a vypadala jsem , ne , byla jsem krásná a cítila se přešťastná!15.června 1881

Včerejší večer byl velkolepý. Můj outfit byl nejvýraznější a můj tajný magický pudr odrážel světlo na mé tváři.Cítila jsem, jak všichni ti vznešení lidé obdivují mou hladkou pleť a její naprostou dokonalost. Můj milý, pan T. , měl oči jen pro mě, hodně k nelibosti ostatních mladých dam Svatosvatě Ti , milý deníčku slibuji, že tajemství dokonalosti mé pleti zcela určitě nikomu nevyzradím. Hned zítra se vypravím za nejlepším lékárníkem -umělcem na světě, panem Theophilem LeClercem , pro další pudry, abych měla zásobu. Rdím se, ale hodlám si pořídit i pudr tělový, ten jemně broskvový a voňavý pro můj velký svatební den a ...noc!

81 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše